Na dortu můžete mít i vlastní fotografii

Na dortu můžete mít i vlastní fotografii

Základem všech těst je mouka. Pro přípravu sladkých moučníků se užívá nejčastěji těsto piškotové, odpalované nebo lístkové. Piškotové těsto je základem pro výrobu dortů a řezů, z odpalovaného se dělají věnečky, větrníky a banánky, z lístkového šátečky, trubičky a třeba také žloutkové řezy.

Piškotové těsto se připravuje z polohrubé nebo z hrubé mouky, moučkového cukru, vajec a příchutí jako vanilka, kakao, čokoláda, citrónová kůra, skořice a podobně. Postup bývá různý, nejčastěji se rozmíchají žloutky s cukrem, když se směs napění, přidává se mouka střídavě s vyšlehanými bílky. Nebo se do vyšlehaného sněhu zamíchá cukr s moukou a žloutky. Někdy se vyšlehají celá vejce s cukrem a teprve potom se přidává mouka.

Piškotové těsto se dá vylepšit kandovaným ovocem, strouhanými ořechy nebo kokosem. Hotové těsto se lije do forem a peče. Tradiční formy jsou zpravidla kulaté, dorty mohou mít ale i tvar čtverce nebo obdélníku. Koupit si ale můžete i formu neobvyklého tvaru. Hotové piškotové korpusy se dají krájet, slepovat krémy a marmeládami, potahovat čokoládou, cukrovými polevami nebo mandlovým těstem. To, co udělá dort atraktivním, je zdobení. Může to být šlehačka, ovoce, krém nebo ozdoby z marcipánu. Marcipán se dá barvit, tvarovat, krájet a je ideální hmotou pro výrobu prakticky čehokoliv. Proto je tolik oblíbený.

Taková je klasická příprava zákusků v každé domácnosti. V cukrárnách pracují profesionálové, kteří nás vždy dovedou překvapit něčím novým. Šikovní kreativní cukráři z piškotových korpusů dokáží sestavit různé tvary, takže dort nakonec může vypadat třeba jako autíčko, lokomotiva, kopací míč, kytara nebo třeba ryba. Fantazii se zkrátka meze nekladou. V cukrárně Na Pěšině, kterou najdete na Praze 8 v Dolních Chabrech nabízejí i tisk fotografií na jedlý papír. Když si budete chtít objednat opravdu něco netradičního,  proberte se starými rodinnými alby s fotografiemi nebo si stáhněte z počítače fotografii v elektronické podobě. V cukrárně obrázek přenesou na jedlý papír a vy můžete své blízké překvapit dortem s jejich vlastní podobiznou nebo třeba záběrem z poslední rodinné dovolené.