Babičky a dědečkové na skypu

Babičky a dědečkové na skypu

V krásné krajině na úpatí lesnatých Brd se v obci Těně nachází Dům pro seniory, zdravotně a tělesně postižené. Nabízí jak dlouhodobé ubytování, tak krátkodobější odlehčovací pobyty lidem, kteří vyžadují nepřetržitou péči kvůli svému vysokému věku nebo zdravotnímu postižení. Pracovníci domova se postarají také o pacienty s různými typy demencí nebo s Alzheimerovou chorobou. Cílem je udržet seniory co nejdéle v dobré zdravotní kondici a psychické pohodě. Jsou pro ně připravené různé zájmové aktivity, hlavně rukodělné činnosti a fyzická cvičení. Například teď před vánocemi obyvatelé domova vyráběli závěsné andílky na vánoční stromečky, závěsy z přírodních materiálů a jmenovky na vánoční dárky. Všechny tyto výrobky se představí na předvánočním jarmarku v Berouně, kterého se domov pravidelně účastní. Velký zájem je o kulinářský kroužek, ve kterém se pečou sladkosti, naposledy oblíbené muffiny. Fyzická cvičení jsou zaměřena především na skupinovou rehabilitaci, klienti mohou cvičit na overbalech.

Domov se nachází v rekonstruované budově bývalé školy, senioři bydlí v plně vybavených pokojích se sociálním zařízením. Jsou jedno až třílůžkové, některé jsou pro méně pohyblivé klienty řešeny bezbariérově. Provozovatelé domova se snaží pro ubytované vytvořit rodinné prostředí, přímo v budově je kuchyně, kde se vaří oblíbená domácí jídla. Jídelníček je sestaven tak, aby obsahoval všechny živiny a vitamíny, které stárnoucí potřebují pro udržení svých sil. Zvláštní důraz je kladen na dodržování pitného režimu, starými lidmi tolik opomíjeného.

Klienty domova žijí podle svých zdravotních možností také kulturním životem, přímo do domova zajíždějí umělci a pořádají představení, která jsou vždy hojně navštěvována. Senioři se v domě nemusejí cítit osamoceně a odtrženi od rodiny, jejich blízcí je mohou kdykoli navštívit, mohou s nimi také komunikovat přes skype na počítači.