Chodit na psychoterapie není ostuda – a už vůbec ne v době koronaviru

Chodit na psychoterapie není ostuda – a už vůbec ne v době koronaviru

V dnešní době už není žádná ostuda chodit k psychologovi. Přestože u nás se za návštěvy psychoterapií stále trošku stydíme, ve spoustě zemí už lidé berou návštěvy psychologa podobně jako návštěvy svých praktických lékařů. Vždyť přeci nejen naše tělo, ale i naše duše potřebuje péči.

Velký podíl na zhoršení psychického stavu lidí má nepochybně také koronavirus. Uzavření lidí do jejich domovů a znemožnění jim styku s přáteli a v řadě případů dokonce i s rodinou si pochopitelně vybírá svou daň. Psychické problémy se v těchto podmínkách objevují nejen u lidí, kteří mají diagnostikovanou psychickou poruchu, ale také u doposud duševně zdravých jedinců.

Zatímco od některých lidí jsme nedobrovolně izolováni, s jinými jsme zase nuceni trávit prakticky 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Ponorkovitost společného soužití potom dobré náladě a pozitivnímu myšlení příliš nepřidá.

Trpí ale také lidé, kteří bydlí sami. Právě ti mohou být jedni z prvních, u kterých se v tomto období začne objevovat deprese a duševní nepohoda způsobená naprostou izolovaností od jakéhokoliv sociálního kontaktu. Když k tomu všemu ještě přidáme nucené snížení výdělku nebo dokonce ztrátu zaměstnání, můžeme si to namířit rovnou na psychiatrii pro antidepresiva.

To nás přivádí k základnímu rozdílu mezi psychologem a psychiatrem. Přestože se oba zabývají duševními problémy, pouze psychiatr je tím, kdo nám může diagnostikovat psychickou poruchu a předepsat na ní léky. Ne každé psychické trápení však musí nutně znamenat psychické onemocnění. Některým lidem pomůže jen psychoterapie vedená psychologem, který nám pomáhá odhalit příčiny našich psychických problému a postupně se je naučit zvládat. Naše cesta by proto měla vždy začínat právě u psychologa, který nám v případě potřeby doporučí psychiatrické vyšetření.

Psychiatr Jiří Berka je ideálním člověkem, na koho se obrátit v případě, že si se svými psychickými problémy nevíte rady. Kromě psychiatrie provádí totiž také psychoterapie, kterou může v případě potřeby sám doplnit o psychiatrickou medikaci. Aniž bychom tak museli přebíhat od psychoterapeuta k psychiatrovi, můžeme se obrátit na oba tyto odborníky v jedné osobě, který nám poskytne komplexní léčbu.