Domov důchodců trošku jinak

Domov důchodců trošku jinak

Každý z nás, pokud se mu nestane nějaká tragédie, si v životě projde několika fázemi od narození až po smrt. Nezáleží ani tak na tom, jak vypadáme navenek a jaké zázraky dnes už svede plastická chirurgie s naším zevnějškem, ale život zkrátka neošálíme. Proto si všichni zažijeme jak bezstarostné dětství, divoké mládí, zodpovědnou dospělost a potom jak mnoho lidí říká, smutné stáří.

Stáří ale rozhodně nemusí být nejsmutnějším obdobím života. Ano, jistě je nepříjemné, že nám naše fyzická kondice v důchodovém věku často nedovolí sportovat, chodit po divadlech či koncertech a pro mnohé lidi se stává náročnou i delší procházka. Tohle k životu ale zkrátka patří. Každý z nás tady na světě má svůj vyměřený čas a je jen na nás, jak ho prožijeme a strávíme. A do tohoto času patří, ano, i stáří.

Dokud jsou ještě lidé schopni se o sebe sami postarat a zaopatřit se, a hlavně pokud jsou spokojení a šťastní, není třeba nic řešit. Ve stáří může ale u některých nastat i chvíle, kdy jim zdraví už zkrátka tolik sloužit nebude a budou odkázaní na pomoc rodiny a blízkých. Ne každý si však může dovolit nechodit do práce, nebo ji maximálně přizpůsobit starosti o jeho rodiče či prarodiče, obzvlášť, pokud do toho mají i své děti, o které se ještě musí starat. Podobně se často cítí i lidé, kteří pomoc potřebují. Nechtějí zatěžovat ostatní, ale zároveň vědí, že to sami nezvládají. Pro tento případ asi neexistuje lepší varianta než využít služeb domova důchodců.

Náš Domov důchodců U Zlatého kohouta poskytuje zázemí všem lidem starším 60 let, kteří trpí nějakým fyzickým postižením, či zdravotními problémy a komplikacemi způsobenými především věkem. Nejsme ale žádná nemocnice ani hospic! Nepředstavujte si, že u nás budete ležet na posteli zavření na pokoji a párkrát za den vás přijde někdo zkontrolovat, naopak. Snažíme se poskytovat pomoc tak, abyste si i své stárnoucí roky dokázali užít. Naší prací je poskytnout starším lidem každodenní péči, kterou jim z časových důvodů nemůže zajistit rodina, ale rozhodně nemáme v plánu je upoutávat na lůžko.

Výhodou pobytu v našem Domově důchodců je také fakt, že se zde střetávají lidé stejného či podobného věku. Všichni to asi známe, jak komplikované někdy je (z obou stran) si porozumět s lidmi jiné generace. Nedej bože, když nás dělí generace dvě, jako je tomu u prarodičů a vnoučat. Vzájemně pak „nadáváme“ na zvyky a chování starších či mladších generací a obě strany se pak často cítí nepochopeny. U starších lidí je to potom o to těžší, když například přijdou o svého celoživotního partnera a zůstanou v domě sami, aniž by si měli s kým v jejich věku popovídat. Scházet se s kamarády je čím dál více komplikovanější a pak se může stát, že si člověk na světě připadá tak nějak sám a nepochopený.

V našem domově pro seniory mají staří lidé možnost trávit čas s lidmi jejich generace a najít si nové přátele. Neberte to jako něco, kam vás děti „odsunou“, když nemají čas se o vás starat, ale jako šanci nalézt nové přátele a trávit čas ve společnosti lidí svého věku s podobnými zájmy.