I léky se připravují pacientovi „na míru“

I léky se připravují pacientovi „na míru“

Lékárny vyvolávají stejný respekt jako ambulantní ordinace nebo nemocnice. Jen do nich přicházíme už trochu klidnější s vědomím, že nás lékař vyšetřil a našel způsob, jak nás léčit. Jedinou neznámou zůstává to, jestli na náš zdravotní problém léky zaberou a jak je budeme snášet.

Lékárna patří do systému zdravotnictví, řídí se podobnými předpisy jako jiná zdravotnická zařízení a vzdělání lékárníků je srovnatelné s lékaři. Také farmaceutické asistentky, které v lékárně pracují, musejí mít vyšší odborné vzdělání příslušného směru.

Lékárny obstarávají léčiva ambulantním pacientům a lůžkovým zařízením, podávají informace, jak léčiva správně a bezpečně užívat. Léčiva hromadně vyráběná v továrnách se prostřednictvím lékáren jen distribuují, v zázemí lékárny se však často připravují léčiva, která byla pacientovi předepsaná individuálně. Jsou to zpravidla přípravky s omezenou dobou trvanlivosti, ale připravená přímo na konkrétní zdravotní problém.

Lékárny se liší svou velikostí a vybavením, vše závisí na tom, jaké služby poskytují. Vybavení, plocha místností a prostor lékárny jsou dané vyhláškou, přesto ještě někde můžeme obdivovat historické šuplíky, váhy a další předměty, které připomínají doby dávno minulé. Většinou je však vybavení lékáren velmi moderní a jen minimálně romantické.

Lékárna základního typu zajišťuje veškeré běžné činnosti, příjem, skladování a výdej léčiv pacientům, přípravu léčiv, poradenskou a osvětovou činnost. V některých místech, kde by byl provoz klasické lékárny nerentabilní, mohou být jen výdejny léčiv. Vydávají se zde hromadně vyráběné léky, individuální přípravu léků, mastí a dalších přípravků zajišťuje mateřská lékárna. Přesto na vesnicích nebo v sezónních turistických centrech lidé přítomnost takové výdejny léků oceňují, protože jim ušetří spoustu času a starostí.

Lékárny mohou mít i svoje odborná pracoviště, zaměřená například na přípravu sterilních léčivých přípravků, radiofarmak, případně dalších léčiv.

V lékárně běžně najdeme i veterinární přípravky, zdravotnický materiál, vitamíny, čaje, doplňky výživy, kosmetiku, zaměřenou na dermatologické problémy, zdravotnické a kompenzační pomůcky a dokonce i zdravotní obuv.