Jak a proč darovat krev

Jak a proč darovat krev

V dnešní době hraje v medicíně darovaná krev jednu z klíčových rolí jak při operacích, tak při léčení různých doživotních nemocí nebo při výrobě léků. Bez dobrovolných dárců by záchranáři a lékaři nemohli denně zachraňovat tisíce životů v terénu nebo na operačních sálech. Pokud i vy přemýšlíte o tom, že byste navštívili transfuzní oddělení, ale nejste si jisti, co to obnáší, čtěte dál.

Vše má svá pravidla.

Krev samozřejmě nemůže darovat každý. Základními podmínkou je věk mezi 18 a 65 lety (pro prvodárce 60 let) a hmotnost větší než 50 kg. Dárce nesmí trpět vážnější alergií a zároveň krev nemůže darovat nikdo, kdo v životě prodělal pohlavní chorobu, zánět jater a řadu dalších nemocí. Také je důležitý aktuální zdravotní stav. Kompletní seznam požadavků lze nalézt například zde: http://cervenykriz.eu/cz/podminky.aspx.

Rozhodněte se. Zbytek už je to snazší.

Pokud dané požadavky splňujete, nic vám nebrání krev darovat. Důležité je rozhodnout se a transfuzní oddělení, které se nachází téměř v každém okresním městě, navštívit. Nemusí tomu předcházet návštěva žádného jiného lékaře. Ráno posnídejte netučné jídlo (rohlík, džem, med, ovoce,…), nezapomeňte si občanský průkaz a kartičku pojišťovny. Po příchodu na transfuzní stanici následuje vyplnění dotazníku a udělení informovaného souhlasu. Budete vyšetřeni, je nutné vypít 0,5 litru tekutin (minerálka, voda, džus,…) a poté již následuje vlastní odběr krve. Ten trvá 8 – 12 minut a vaše tělo po něm bude lehčí o 450 ml. Po proceduře máte nárok na malé občerstvení a měli byste si chvilku odpočinout.
Proč darovat krev?
Důvodů k darování krve je nespočet i bez výhod, které z toho pro dárce plynou. Mezi ty patří například pravidelný kontakt s lékařem, kontrola krevního obrazu a tlaku, a také nárok na pracovní volno v den odběru. Mimo již zmiňované malé občerstvení po proceduře můžete získat různé výhody dle vašeho zdravotního pojištění nebo možnost daňového zvýhodnění.
Jednou z nejdůležitějších věcí na darování krve je však dobrý pocit z toho, že vaše ochota a dobrá vůle může zachránit životy. Není jednodušší cesta, jak pomáhat.