Jak často chodit s dětmi na preventivní prohlídky?

Jak často chodit s dětmi na preventivní prohlídky?

Asi nejintenzivnější lékařský dohled zažívá člověk, který netrpí dlouhodobými zdravotními potížemi, v dětství a na stáří. Zatímco v dospělosti navštívíme lékaře jenom zřídka a pravidelné preventivní prohlídky podstupujeme maximálně u zubaře, s našimi dětmi bychom na pravidelné návštěvy pediatra zapomínat neměli. Od narození až do devatenácti let dítěte se tak dětský lékař stává našim nejbližším rádcem a odborníkem pro zdraví a správný vývoj miminka.

První prohlídku u dětského lékaře by měli rodiče s dítětem absolvovat už dva týdny po propuštění z porodnice. Vzhledem k tomu, že je miminko ještě malé a sotva si zvyká na domácí prostředí, spousta doktorů jezdí na první prohlídku k dítěti domů. Na další prohlídku, která probíhá po šestinedělí, už přijedou rodiče s miminkem do ordinace. A jak často bychom měli prohlídky s dítětem absolvovat?

Do jednoho roku miminka jsou návštěvy lékaře nejintenzivnější. Pediatr se stává naší pravou rukou a jakýmsi průvodcem na cestě správným vývojem a péčí o naše miminko. Obzvláště prvorodičky mají v tomto období obrovské množství otázek, a tak se stává, že se ve dveřích ordinace objevují i častěji, než je nezbytné. Do oslavy prvních narozenin, bychom dětského lékaře měli navštívit celkem osmkrát. Ve čtrnácti dnech věku dítěte, v 6 týdnech, 3 měsících, 4 – 5 měsících, 6 měsících, 8 měsících, 10 – 11 měsících a nakonec v 1 roce. Od jednoho roku do tří let čekají dítě už jen dvě preventivní prohlídky, a to v 18 měsících a ve třech letech. Po tří letech chodí dítě na pravidelnou prohlídku až do svých 19 let každé dva roky.

Dodržování pravidelných prohlídek je v tomto věku obzvláště důležité. Lékař na nich sleduje vývoj miminka a později batolete a zjišťuje možné odchylky od normálního vývoje. Právě v tomto věku může dojít k odhalení možných budoucích zdravotních problémů, jejichž včasné odhalení může pomoci problém efektivně řešit a předejít tak komplikacím či možným omezením v budoucnu.

Na preventivní prohlídky bychom s sebou měli nosit očkovací a zdravotní průkaz dítěte, případně lékařské zprávy, pokud jsme byli na poslední prohlídce u jiného lékaře. Je dobré si také zjistit přesnou rodinnou anamnézu, alergická a nádorová onemocnění či vrozené vady v rodině. To jsou totiž věci, na které se nás lékař při první preventivní prohlídce bude nejspíše ptát. Čím přesnější naše informace budou, tím větší je možnost včasného odhalení podobných onemocnění už v dětském věku.