Kožní problémy, které nás mohou potkat v zimě

Kožní problémy, které nás mohou potkat v zimě

Zima představuje velkou zátěž nejen pro naše zdraví, ale také pro naši pokožku. Někteří lidé se mylně domnívají, že jelikož je v zimě pokožka skoro pořád zakrytá, nehrozí ji žádné nebezpečí. To je ale velký omyl. Zima je naopak obdobím, kdy bychom naší pokožce měli dopřávat nadstandartní péči, aby nám nevznikaly kožní problémy.

Základním pravidlem je pravidelná hydratace. Pokud v lednu vyjdeme ven bez rukavic, už po pár minutách cítíme, jak nás začíná kůže na rukou nepříjemně pnout. Když se pak vrátíme domů, naše ruce vypadají, jako by zestárly o deset let. U některých lidí se v zimě může dokonce projevit takzvaná alergie na chlad. Ta se může projevovat nejrůznějšími způsoby od pouhého zarudnutí kůže a svědění pokožky přes vyrážku až po otoky a popraskání kůže. Podobnými příznaky trpí častěji ženy, a to zejména na nechráněných částech kůže, jako je obličej a ruce. Pokud se u nás podobné příznaky objeví, rozhodně není od věci navštívit alergologa a poradit se s ním, co nám může pomoci. Alergolog nám při první návštěvě provede chladový test, kdy naši pokožku vystaví chladné vodě případně ledu ve zkumavce. Podle její reakce určí diagnózu a doporučí, jak se o nechráněná místa pokožky nejlépe starat, abychom podobným nepříjemnostem mohli efektivně předejít.

Některé možná překvapí, že nás v zimě mohou pěkně potrápit i plísně nohou. Vzhledem k tomu, že jsou naše nohy často po celý den zavřené ve vysokých a neprodyšných botách, může dojít k jejich zapaření a následnému vzniku plísňových onemocnění. Začínající mykóza nohou se projevuje především svěděním a začíná obvykle v meziprstí. Nejčastěji mezi 4. a 5. prstem můžeme pozorovat tvorbu šupin a trhlin, které se postupně šíří na chodidla a nehtové ploténky. Nejlepší prevencí plísní nohou je mít nohy po celý den v suchu. Pravidelně si vyměňovat ponožky a pokud máme tu možnost, netrávit celý den ve stejných botách. Ideální je do práce nosit přezůvky a pokud to není možné, alespoň si vzít náhradní ponožky.

Lidé, kteří trpí na ekzémy, by se v zimě měly připravit na možní zhoršení stavu. Rychlé změny teplot při přechodech z tepla do zimy způsobují, že se můžeme více potit, což je pro ekzém „úrodné pole“. Nepříznivě na citlivou pokožku působí také hrubé látky a intenzivní otírání oblečení o pokožku, kterému se v zimě zkrátka nevyhneme.