Pozor na to, co při užívání léků jíme

Pozor na to, co při užívání léků jíme

Díky rozvoji medicíny dnes můžeme žít mnohem déle než dřív. Jen za posledních 50 let vzrostla průměrná délka života u nás o více než 8 let. Průměrná délka dožití je dnes u mužů 76 a u žen 81 let. Před padesáti lety už navíc medicína nějak fungovala, i když ne na takové úrovni jako dnes. Nemluvě o tom, jak nízkého věku se dožívali lidé před vznikem medicíny jako takové.

Nejen díky zásahům a zkušenostem lékařů, ale také díky medikamentům, které byly v průběhu let vyvinuty, mají lidé možnost si život podstatně prodloužit. Na nemoci jako je chřipka, kterou dnes považujeme za něco naprosto běžného a prakticky neškodného, lidé dříve umírali. Díky lékům máme dnes možnost podobné nemoci vyléčit „sami“ i bez zásahu lékařů.

Nejen na délku života ale také na jeho kvalitu mají léky podstatný vliv. I s chronickými nemocemi můžeme díky vhodné medikaci prožít svůj život aktivně. I když můžeme naše zdraví podpořit pomocí vitamínů a dodržováním kvalitní životosprávy, bez léků bychom některá onemocnění zkrátka nevyléčili. Někteří lidé však léky považují za „chemii“, kterou své tělo odmítají „zatěžovat“. I když je pravdou, že jíst léky kvůli obyčejné rýmě nebo lehké bolesti hlavy je asi zbytečné zatěžování našeho organismu, nicméně jsou také chvíle, kdy se naše tělo bez léků neobejde. Pokud si nejsme s užíváním léků, jejich druhu a míry jistí, je nejlepší zajít někam, kde nám poradí. Není však nutné kvůli každému nachlazení navštěvovat lékaře.

V lékárně Robus v Rožnově Pod Radhoštěm nám vyškolení profesionálové poradí nejen s výběrem vhodného léku, ale také s jeho správným dávkováním a možnými vedlejšími účinky. Léky totiž nestačí jen užívat, ale především je nutné dodržovat předepsaný postup. Obzvláště léky užívané orálně, tedy polykané, mohou být výrazně ovlivněny tím, co jíme nebo pijeme. Je tedy obzvláště důležité zjistit si, jestli se léky mají užívat po jídle nebo nalačno. Některé léky se zase s některými potravinami nemohou užívat vůbec. Poměrně problematický ve spojitosti s léky je například grep. Užívání některých léků spolu s grepem může výrazně změnit jejich hladinu v krvi. Například při konzumaci takového grepového džusu spolu s léky na cholesterol dochází k nárůstů látky simvastatinu v krvi na takovou, jako bychom si vzali najednou 7 tablet.

Lékárna Robus funguje už od roku 1995 a svůj sortiment přizpůsobuje především potřebám zákazníkům z polikliniky. Disponuje tak širokým sortimentem léčiv, parafarmak i doplňků stravy. Kromě léků a zdravotnických potřeb nabízí lékárna také výživové doplňky stravy pro sportovce, kosmetiku či bylinné čaje.