Pracovníci lékárny mají úkoly rozdělené

Pracovníci lékárny mají úkoly rozdělené

Hledáte lékárnu, která by nejvíce vyhovovala vašim požadavkům? Kompletní seznam lékáren vede Státní ústav kontroly léčiv. Do vyhledávače na internetu si zadáte region, případně bližší označení lékárny a během chviličky máte dokonalý přehled. Údaje o lékárně obsahují její kód, název, typ, adresu, telefon, email, webové stránky a jméno vedoucího lékárníka. Databáze se denně aktualizuje, zahrnuje i údaje o pracovní době, případně změny v ní.

V České republice je v nabídce asi osm tisíc variant léků. Není tedy možné, aby měla každá lékárna kompletní sortiment, lékárník zpravidla objednává ty léky, o které je v dané lokalitě největší zájem. Například nemocniční lékárny mají na skladě hlavně takové přípravky, které se v rámci nemocnice předepisují, lékárna v obchodním centru bude mít určitě větší sortiment volně prodejných léků a doplňkové zboží. Pokud se stane, že pacient v lékárně konkrétní lék nedostane, může požádat o jeho objednání. Dodací lhůty nejsou dlouhé, většinou si pacient lék může vyzvednout ještě ten samý den nebo den následující.

V každé lékárně s léky zacházejí pracovníci, kteří mají zákonem předepsané vzdělání. Lékárník je absolventem vysoké školy, je zodpovědný za přípravu léků, jejich kontrolu v lékárně i laboratoři, a také jejich skladování a výdej. Farmaceutický asistent má za sebou vyšší zdravotnickou školu, může vydávat léky, které nejsou vázané na lékařský předpis, a také zdravotnické prostředky. Léčiva, pomocné látky a zdravotnické prostředky objednává, připravuje, přijímá, ukládá a manipuluje s nimi. O hygienu pracovního prostředí, mytí, dezinfekci a sterilizaci laboratorního skla, pomůcek a obalového materiálu se stará sanitář, který úspěšně absolvoval akreditovaný kvalifikační kurz. Většinou také zabezpečuje transport zdravotnického materiálu, obstarává pochůzky a vykonává pomocné činnosti při přípravě léků.