Praktický lékař- naše první pomoc

Praktický lékař- naše první pomoc

Když jsme byli malé děti, kdykoliv když nás něco bolelo, nebo nám nebylo dobře, šli jsme za našimi rodiči a ti nám dali nějaký prášek nebo nás vzali k nějakému doktorovi. Byli to tedy právě rodiče, na které jsme se obraceli, když jsme si s našim zdravím nevěděli rady.

V dospělosti už je to ale jiné. Nejsou to už rodiče, za kterými přijdeme jako první, když se něco děje s naším zdravím, ale je to právě náš praktický lékař. Od devatenácti let by měl každý z nás jednoho takového mít. Praktický lékař je člověk, za kterým přijdeme s jakýmkoliv problémem a on nás buď vyšetří a pomůže nám sám, nebo nás se žádankou odešle tam, kde nám pomůžou. Dalo by se tedy říci, že vzdáleně supluje roli, kterou hráli rodiče, když jsme byli jako malí nemocní.

Nemusí být pravidlem chodit celý život k jednomu obvodnímu lékaři a nesmět ho změnit, ale je to samozřejmě lepší. Váš obvodní lékař je člověk, který o vás má veškeré zdravotní záznamy, zná váš zdravotní stav, všechny nemoci, které jsme prodělali, alergie, kterými trpíme, zkrátka všechno na co si ohledně našeho zdraví vzpomeneme. A vzhledem k tomu, že asi nechceme, aby se tyto důvěrné informace přehazovali mezi obvodními doktory jako horký brambor, je na místě jeho výběr dobře zvážit. Samozřejmě nejsme neomylní a vzhledem k tomu, že každému může vyhovovat trošku jiný přístup a s ním i jiný lékař, nemusíme se „trefit“ hned na první pokus a může se stát, že ho budeme chtít změnit. Další věcí, při které musíme změnit lékaře je, pokud náš obvodní lékař odejde do důchodu, nebo se například přestěhuje do jiného města.

Existuje však pár věcí, které by nám při výběru obvodního lékaře mohli pomoci. Jednou z nejdůležitějších věcí je asi vzdálenost. To, že by obvodní lékař měl být ze stejného města jako my asi není potřeba zmiňovat. Pokud jste například z Nového Hrozenkova, určitě nebudete hledat lékaře třeba v Olomouci. Kromě toho, že by náš obvodní doktor měl být ze stejného města je dobré, mít ho co neblíže svému bydlišti. Tím předejdeme tomu, že se za ním v nemoci a horečkách budeme potácet přes půl města. Dalším, i když už méně důležitým ukazatelem, je věk našeho lékaře. Pokud si totiž v devatenácti letech vybereme lékaře těsně před důchodem, je jasné, že si dříve nebo později budeme muset hledat nového.

 

Naštěstí je obvodních lékařů dostatek, a tak si můžeme v každém městě vybírat. Pokud například hledáte praktického lékaře ve zmíněném Novém Hrozenkově, můžete zkusit navštívit MUDr. Miloslava Lehnerta.