Proč potřebujeme praktického lékaře?

Proč potřebujeme praktického lékaře?

Ač se to s rostoucími teplotami nezdá, podzim už se pomalu blíží a s ním i sezóna chřipek a nachlazení. Je dobré se proto ujistit, že jste registrováni u praktického lékaře, případně si vhodného praktika najít, pokud jste se například stěhovali nebo jste starší devatenácti let a nespadáte již pod lékaře pro děti a dorost. Při hledání ale nejspíš zjistíte, že najít schopného lékaře je téměř nesplnitelný úkol – především pokud žijete v menším městě či na vesnici, tam je jich velký nedostatek.

Pacientům z Jablonce nad Nisou a okolí nabízí své profesionální zdravotní služby MUDr. Eva Vrchovská. Čekat můžete samozřejmě preventivní prohlídky, které mohou odhalit mnoho nemocí v počátečním nebo léčitelném stádiu, proto je nepodceňujte. Na bezplatnou preventivní prohlídku u praktického lékaře máte nárok jednou za dva roky. Očekávat můžete kompletní fyzikální vyšetření, měření krevního tlaku a zjištění indexu tělesné hmotnosti (BMI), orientační kontrolu sluchu a zraku, kontrolu očkování a doplnění anamnézy – tedy rizikových faktorů, změn v životě pacienta, profesních rizik, onemocnění v rodině aj.).

Další neopomenutelnou péčí, kterou můžete od lékaře čekat je aplikace povinných i nepovinných očkovacích látek, v létě je to nejčastěji očkování proti klíšťové encefalitidě. V neposlední řadě se praktik stará také o odběry biologického materiálu a samozřejmě diagnostiku a léčbu onemocnění. Praktický lékař dále vydává potravinářský průkaz potřebný pro práci s vyššími hygienickými standardy či posouzení zdravotní způsobilosti k řízení motorového vozidla, ke sportu nebo studiu. Praktik je vůbec prvním krokem k úspěšné léčbě čehokoliv. Právě on totiž vystavuje pojištěnci doporučení k poskytnutí specializované ambulantní zdravotní péče. Ač česká legislativa nenařizuje občanům povinnost být registrován u praktického lékaře, jeho absence dokáže člověku velmi zkomplikovat život. Nezapomínejte, že zdraví je jen jedno a musí být proto na prvním místě – a jestli ještě všeobecného lékaře nemáte, rozhodně se po nějakém rozhlédněte.