Psycholog, psychiatr, psychoterapeut? Za kým jít, když nám není psychicky dobře

Psycholog, psychiatr, psychoterapeut? Za kým jít, když nám není psychicky dobře

Žijeme v náročné době, prožíváme jednu světovou krizi za druhou a o osobní krize v životě člověka také není nouze. Proto není divu, že někdy je to na nás prostě moc a naše psychika už to dál nechce zvládat. Ať už jsou to úzkosti, deprese nebo syndrom vyhoření nebo některý z mnoha dalších psychických problémů. Stejně, jako když nás bolí zub a zajdeme si k zubaři, když nám není dobře po psychické stránce, je hodné vyhledat odbornou pomoc. V takovou chvíli však může být těžké se už jen odhodlat někam zavolat, a ještě se vyznat ve všech pojmech. Člověk neví, zda se ozvat psychiatrovi, zajít k psychologovi nebo začít navštěvovat psychoterapeuta, a tak se radši neozve nikomu a bude se dál trápit. To ale není řešení, i o naši psychiku musíme pečovat.

Pojďme si tedy dané pojmy vysvětlit. Psychiatr má titul MUDr, a skutečně se jedná o lékaře. Má vystudovanou lékařskou fakultu, složenou atestaci a Osvědčení od lékařské komory pro to, že může předepisovat léky. Oproti tomu psycholog je absolvent humanitního oboru psychologie, má titul Mgr. nebo PhDr. Také musí složit atestaci a získat osvědčení k provádění praxe. Psycholog vám léky nepředepíše, ale může vyšetřovat testovými metodami. Psychoterapeut je odborník s vystudovanou psychologií, ale kromě ní ještě složil terapeutický výcvik – sebezkušenostní, teoretickou i praktickou výuku v rozsahu nadstavbové atestace. Na psychiatrii jde především o léčbu léky, psycholog nebo psychoterapeut se zaměřuje na sezení a pomáhá spíše komunikací. V psychoterapii je celá řada směrů a je třeba najít ten, který sedne vám. Není nic špatného na tom, psychoterapeutů vyzkoušet více a hledat toho, se kterým si budete rozumět a nebudete se bát s ním řešit své osobní problémy. Od toho tu přece je.

Pokud si přece jen nejste jistí, můžete v Brně navštívit MUDr. Jiřího Berku. Jedná se o vystudovaného psychiatra, který má zároveň absolvovaný psychoterapeutický výcvik. Nejlépe vám tedy poradí, zda vám s vašimi problémy pomůžou léky, nebo terapie. Často je navíc třeba oba tyto přístupy kombinovat, aby se vzájemně doplňovaly, a to jste tu na správném místě.