V Jitřence mají senioři radost ze života

V Jitřence mají senioři radost ze života

V mnoha filmech jsou domovy pro seniory prezentovány jako smutné a chladné místo, bez špetky radosti, kam nevděčné děti odložily své rodiče, protože se o ně nechtěly starat. Ovšem tento obrázek dnes naštěstí už zdaleka není pravdivý, a už vůbec neplatí o domově pro seniory Jitřenka v Opočnu.

S vyvracením, proč představa z filmů není pravdivá, začněme od nevděčných dětí. Domovy pro seniory jsou místem, které využívají staří lidé v případě, že už by bylo pro ně nebezpečné ba nemožné ze zdravotních důvodů zůstávat doma. V domovech pro seniory je vždy zajištěn proškolený personál i zdravotníci, kteří dbají na zdraví ale i pohodlí našich starších. Sestřičky pomohou se základními úkony a zdravotní i sociální péče je zajištěna po 24 hodin denně. Senioři bydlí na pohodlných jedno nebo dvou lůžkových pokojích, které si mohou z části vybavit podle svého, i je právě žádané, aby si pověsili svůj obrázek, vzali oblíbenou deku a měli tak pocit domova.

A že jsou domovy pro seniory pochmurným místem, kde stařečci jen smutně sedí na gauči a neví co by v Jitřence neplatí už vůbec. V Jitřence funguje program „příklady dobré praxe“, který se úspěšně uplatňuje v oblasti spokojenosti klientů i kvality práce. Program se snaží co nejvíce zapojovat rodinu, která má možnost neomezených návštěv, podílí se na péči o klienta, má možnost babičce nebo dědečkovi uspořádat nezapomenutelnou oslavu narozenin v kavárně patřící k domovu a nechybí ani dětský koutek, aby se i malí návštěvníci při návštěvě prarodičů cítili dobře a rádi se za nimi vraceli.

Pro samotné seniory nabízí Jitřenka nepřeberné množství aktivit a možností trávení volného času. Mohou poslouchat audioknihy, luštit křížovky, jít si posedět na zahradu do pergoly, hrát stolní hry, využívat internet a skype, ti aktivnější mají možnost cvičit SM systém, který je dobrý pro zádové svaly nebo využít venkovní posilovací hřiště. Domov také organizuje mnoho akcí, výlety, vánoční, velikonoční programy, posezení s kytarou, přednášky a vystupují zde děti ze školy i školky.