Veterináře potřebuje pes, kráva i prase

Veterináře potřebuje pes, kráva i prase

Lidé chodí se svými čtyřnohými společníky do veterinárních ordinací proto, aby předcházeli různým onemocněním, i s nemocnými zvířaty. Mladá zvířata zpravidla potřebují hlavně preventivní očkování, ta starší trpí podobnými neduhy jako lidé. Zatímco ve městech mají zvířata spíše civilizační nemoci, situace na vesnici je trochu jiná. Například psi nejsou jen domácími mazlíčky, zdržujícími se převážně v domácnosti, mají často svou pracovní úlohu. Žijí venku, na dvoře, mají na starosti ostrahu majetku svého pána, pasou dobytek nebo chodí na lov. Jejich zdravotní problémy jsou tedy pochopitelně trochu jiné. Mohou se nakazit od jiných, někdy i volně žijících zvířat, stávají se jim různé úrazy, související s jejich častým pohybem v terénu.

Majitelé ke svým zvířatům přistupují trochu jinak, i když je mají stejně tak rádi jako lidé z měst svoje miláčky. To vše ví MVDr. Rudolf Šetka, který ordinuje ve Fulneku, Odrách a v Polance nad Odrou. Poskytuje léčebnou a preventivní péči pro psy, kočky a jiná drobná domácí zvířata, současně ale ošetřuje i skot, prasata a malé přežvýkavce. Pokud je potřeba, zvířata chirurgicky ošetří, provede u nich kastaci, sterilizaci, extirpaci nádorů, provede operace v dutině břišní. U zvířat provádí ultrazvuková vyšetření, v případě komplikovaných porodů pomůže mláděti na svět císařským řezem. Některá onemocnění si žádají složitější vyšetření, případně rozbory biologického materiálu v laboratoři. Veterinář laboratorní vyšetření zajistí a zprostředkuje na některém z blízkých pracovišť. Složitější zdravotní problémy zvířat, na která jeho ordinace není vybavena, řeší ve spolupráci se specializovanými veterinárními pracovišti. V jeho ordinaci lze zakoupit také některá veterinární léčiva, potravní doplňky pro zvířata nebo speciální krmivo.

Ordinace je na zvířecí pacienty dobře vybavena stacionárním sonografem, ultrazvukovým přístrojem pro odstranění zubního kamene, elektrokauterem pro šetrné chirurgické úkony, UB kamerou, otoskopem a mikroskopem. S přenosným sonografem veterinář vyjíždí do terénu, na vyšetření velkých zvířat.