Zubnímu kazu se dá předejít. Jak na to?

Zubnímu kazu se dá předejít. Jak na to?

Návštěva zubaře většinou nepatří mezi naše oblíbené činnosti. Jedním z důvodů, proč se zubním ordinacím vyhýbáme a možné problémy máme tendenci spíše přehlížet, je strach z vrtání zubů, který nás často provází již od dětství.

Podobně, jako má každý z nás jinak silnou imunitu a jinak rychlý metabolismus, máme také různé předpoklady k zubním onemocněním a vzniku zubních kazů. Zatímco někdo má ve třiceti letech chrup bez jediné plomby, jinému zubař vrtá zuby při každé návštěvě. I když jistou roli hrají také predispozice, které ke kazivosti máme a životní styl, který dodržujeme, většině kazů můžeme zabránit správnou prevencí.

Ne nadarmo nám v dětství říkali, že pokud si nebudeme čistit zuby, bude nám je paní zubařka vrtat. Čištění zubů je pochopitelně naprosto základní prevencí, kterou musíme pro zdraví zubů dodržovat. I když většina z nás žije celý život v domnění, že ideální doba čištění zubů je 2 – 3 minuty, pravdou je, že bychom si zuby měli čistit do té doby, dokud nebudou prostě čisté. Pokud nebudeme zuby čistit správným způsobem, tři minuty přejíždění kartáčkem v puse nám nekazivost zubů rozhodně nezaručí. Po každém čištění bychom si tak měli jazykem zkontrolovat, že jsou naše zuby hladké. Při čištění zubů bychom se měli ujistit, že polovina štětinek na zubním kartáčku je na zubu, zatímco druhá polovina je na dásních. Při čištění bychom na zuby neměli vyvíjet velký tlak.

Naše nástroje na čištění zubů by měly čítat rozhodně víc, než jeden klasický kartáček. Ten se totiž vzhledem ke své velikosti a tvaru nemusí dostat na všechna místa v ústech a nechávat je tak nevyčištěná. Na dočištění těžko dostupných míst můžeme použít jednosvazkový kartáček. V naší výbavě by dále neměl chybět ani kartáček mezizubní, který se dostane i do nejužších prostor mezi zuby. Ty jsou totiž častým místem vzniku zubního kazu.

Také výběr zubní pasty je důležitý. Vyhýbat bychom se měli pastám s obsahem SLS neboli sodium laurylu sulfátu. Jedná se o agresivní pěnidlo, které při čištění vytváří falešný pocit čistoty, který zkracuje čas čištění zubů. Látka navíc vysušuje sliznici a zvyšuje riziko vzniku aftů. Naopak dobré je kupovat pasty s obsahem hydroxylapatitu, který je základní stavební složkou zubní skloviny.