Miniškolka na míru rodičům i dětem

Miniškolka na míru rodičům i dětem

Malým dětem prospívá kolektiv, ne vždy se však rodičům daří najít předškolní zařízení, které by jim a jejich dětem plně vyhovovalo. Některá zařízení odmítají přijímat velmi malé děti, jiná omezují dobu pobytu na určité hodiny. Dětské centrum Neználek v Jablonci nad Nisou je v tomto směru zcela odlišné.

Dětská skupina je určena pro děti do jednoho roku až do šesti let, kapacita 17 dětí umožňuje, aby se tři vychovatelky, které tady působí, věnovaly každému dítěti zcela individuálně. Rodiče si mohou zvolit takovou formu pobytu, která jejich stylu života plně vyhovuje. Děti mohou chodit na dopoledne, odpoledne nebo celý den, po všechny nebo jen některé dny v týdnu. Hlídání dětí je zajišťováno především o všedních dnech, ale i přes noc a o víkendu. Jedinou výjimkou jsou státní svátky.

Dětská miniškolka je v Kokoníně, v nově zrekonstruovaných prostorách budovy Sokolovny a jejího areálu. Za pěkného počasí si tak děti hrají v oplocené zahradě s dětským hřištěm, za nevlídného počasí běhají a hrají si v tělocvičně. Program školky je zaměřen na výchovu a vzdělání dětí. Seznamují se například s německým jazykem, a to formou her, říkanek a písní. Učí se také hrát na hudební nástroje a zpívat, malovat, vyrábět různé předměty z přírodních materiálů. Motorickou zdatnost trénují při pohybu a hrách. Denní režim je nastaven jako v mateřské škole. Po příchodu do dětského centra si všichni hrají, po svačince se věnují kolektivním činnostem nebo jdou na vycházku, po obědě spí. Nenásilnou formou se tak ti nejmenší poprvé odpoutají od rodičů a zvykají si na kolektiv. Naučí se starat se o sebe, ti větší už bez pomoci dospělých. Zároveň poznávají a pojmenovávají věci kolem sebe, seznamují se s různými materiály a rozvoj jejich osobnosti je směřován k tomu, aby byly připravené na školní docházku.