Zdravá výživa pomáhá léčit

Zdravá výživa pomáhá léčit

V České republice žije v současné době asi 900 000 lidí s diagnozou diabetes mellitus, většina z nich trpí onemocněním tzv. druhého typu. Dá se ale předpokládat, že asi čtvrtina ze skutečného množství diabetiků o své nemoci vůbec neví. Z toho vyplývá, že asi každý desátý občan naší země bude mít s onemocněním cukrovkou problém.

Dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru má negativní vliv i na další orgány, zejména ledviny a srdce. Hladinu cukru lze v organismu celkem dobře udržovat, stačí se zamyslet nad tím, co jíme. Potravina bohatá na sacharidy hladinu cukru zvyšuje a slinivka má co dělat, aby vyplavila dostatek inzulinu. Pokud chcete slinivce v jejím úsilí pomoci, zařaďte do svého jídelníčku rajčata, brokolici, kapustičky, třešně, buráky, pomeranče, mrkev, celozrnné pečivo, těstoviny „al dente“, celozrnnou rýži a mléko. Mastit můžete tuky lisovanými za studena, hotové jídlo sypat lněnými a konopnými semínky, která obsahují vlákninu. Zdravá výživa dokáže ledacos vyřešit. Jednou z cest, jak držet hladinu cukru v přijatelných mezích, je jíst pravidelně zeleninu, fazole, ořechy a semena. Výborná je středomořská strava, plná zeleniny, ryb a bílého masa oproti u nás tak oblíbenému červenému masu.  

Dalším onemocněním, které vyžaduje přísnou dietu, je celiakie. Má různé příznaky, jako je bolest břicha, nadýmání, průjmy, ale také třeba lámavost nehtů, deprese, únavu, podvýživu, neplodnost, chudokrevnost nebo zvýšené hodnoty jaterních testů. Množství příznaků je takové, že někdy je těžké onemocnění odhalit.  Zjistit ho lze krevními testy, případně biopsií sliznice tenkého střeva. Když se pacient o nemoci dozví a začne držet bezlepkovou dietu, má zpočátku pocit, že lepek je téměř všude. Musí zapomenout na běžné pečivo, chléb, těstoviny, zákusky, ale také hotová jídla s omáčkami, knedlíky a smažená jídla. Časem získává informace, objeví obchody z bezlepkovými potravinami a zjistí, že skutečnost není tak strašná, jak se mu zdálo na začátku.  Začne sledovat složení potravinářských výrobků na obalech, zjistí, jaké potraviny jsou pro něj vhodné a na druhé straně se nebude zříkat toho, co jíst smí a co mu chutná.

I s bezlepkovou nebo diabetickou dietou se dá žít plnohodnotný život.