Akné nás může trápit i v dospělosti

Akné nás může trápit i v dospělosti

Kožní problémy potrápí čas od času každého z nás. Ať už se jedná o sluneční vyrážku z delšího pobytu na sluníčku, kopřivku nebo třeba akné, příjemné to zkrátka není. Zatímco některé kožní problémy jsou ale otázkou pár dní, maximálně týdnů, jiné nás mohou trápit značnou část života. A právě akné je jedním z nich.

Většina lidí má akné spojené s pubertou. Jakmile se na obličeji teenagera objeví první pupínek, je to skoro důvod k oslavě. Zatímco pleť některých dětí však u jednoho pupínku už zůstane, jiní dospívající si kvůli akné projdou hotovým peklem na zemi. Obecně platí, že u dívek začíná akné dřív a u chlapců má zase horší průběh.

Obličej posetý červenými boláky navíc člověku procházejícím už tak složitým obdobím dospívání příliš na sebevědomí nepřidá. Bohužel není ani nikde napsané, že s přejitím puberty pupínky na kůži zmizí. Problémy s akné mají totiž často i dospělí. A to nejen na obličeji. Jak je tedy možné, že někteří teenageři mají pleť jako ze škatulky a některé lidi trápí akné ještě ve třiceti?

Kromě hormonálních změn a zvýšené tvorby mazu, kterými si většinou teenageři prochází, mají na akné vliv také genetické predispozice či špatný životní styl. Nepříznivý vliv na naši pleť může mít například kouření, nedostatečný přísun tekutin či zvýšená konzumace mléčných výrobků a sladkostí. Produkce mazu, která je nejčastější příčinnou akné, je nejvyšší v době puberty a s přibývajícím věkem klesá. To je také důvodem, proč akné u většiny lidí po dvacátém roku života zmizí.

Bohužel s hormonálními změnami ani s genetikou toho příliš nezmůžeme a nezbývá tedy než se s problematickou pletí nějak poprat. Pokud nás trápí pár černých teček, vystačíme si s produkty z drogerie a občasnou návštěvou kosmetiky. Pokud máme ale horší formu akné, měli bychom péči o pleť věnovat více času i peněz. Produkty z drogerie bychom měli vyměnit za kvalitní kosmetiku z lékárny a pokud ani ta nezabere, je třeba zvážit také antibiotickou léčbu.

Pokud jsme už vyzkoušeli více kosmetických produktů, jejichž používání se nesetkalo s úspěchem, je na čase navštívit dermatologa. Ten nám může pomoci rozklíčovat hlavní spouštěč našeho akné a najít kvalitní léčbu šitou na míru přímo naší pleti. Návštěvou kožní ordinace v případě dlouhodobých problémů s naší pletí rozhodně nic nezkazíme a kožní lékař nám může nabídnout způsoby léčby, které nejsou bez lékařského předpisu dostupné.