Děláme to jinak

Děláme to jinak

Chráněná dílna svatý Prokop u červeného javoru v Praze byla zřízena v roce 2002. Vznikla z přirozené potřeby pokračovat s programem, který nabízí Integrační centrum Zahrada. Je určena dospívajícím lidem po osmnáctém roce věku, kteří opouštějí denní stacionáře pro děti a mají mentální nebo kombinovanou vadu, kdy jsou postiženi jak mentálně, tak tělesně. Smyslem chráněné dílny je nabídnout těmto lidem činnosti a práci, kterou by s ohledem na svůj zdravotní stav mohli vykonávat. Pracovní uplatnění a také výdělek jim dodává sebevědomí a sebeúctu a pomáhá jim začlenit se do běžného všedního života.

Dílna má dvě části – ergoterapeutickou dílnu a prádelnu s mandlem-sociálně terapeutickou dílnu. V ergodílně je program uzpůsoben osobám s těžším postižením, učí se vyrábět mýdla, svíčky z včelího vosku, malovat na textil, sklo a porcelán, batikovat trička a dělat další aktivity. Cílem je rozvíjet každého postiženého podle jeho individuálních potřeb. Po tělesné stránce jsou pro ně zajištěny každý den rozcvičky s relaxací, fyzioterapie a jóga. Někteří mladí lidé se učí v Pomocné škole, jim je věnována rozumová a rodinná výchova, učí se  vařit, pracovat na zahradě a provádět drobné opravy v budově. Tyto dovednosti se jim v dalším životě budou rozhodně hodit a navíc přispějí k jejich soběstačnosti.

Projekt Prádelna slouží místním, vyžehlené prádlo pravidelně odebírají mateřské školy, rehabilitační oddělení a zařízení Diakonie. Smyslem projektu je umožnit osobám s mentálním a kombinovaným postižením pracovat. Učí se tady činnosti jako v klasické prádelně, perou, žehlí a mandlují. A získávají pravidelné pracovní návyky.  Jejich práce se dá hodnotit jako pracovní rehabilitace a zároveň služba veřejnosti.

Lidé si na ni zvykají a začínají ji využívat. Koupit si mohou i výrobky, které byly vyrobeny v ergodílně, a to kterýkoli všední den v Dolních Počernicích  nebo na různých akcích. Jsou to různé šperky, náušnice, přívěsky, dárkové balení svíček, malované hrnečky, diáře s ozdobnými deskami, adventní věnce a svícny, které určitě udělají radost někomu z blízkých a zároveň jejich nákup přispěje dobré věci.