Denně do zahrady nebo do parku

Denně do zahrady nebo do parku

Když člověk zestárne, dostane se do situace, kdy už není schopen postarat se sám o sebe, hledá útočiště v zařízeních pro seniory. Svízelnější situace nastává, když se senior octne v nepříznivé sociální situaci, kterou nemohou řešit ani jeho blízcí. Zařízením, které poskytuje služby v nepřetržitém provozu, je Domov pro seniory v Heřmanově Městci. Žijí v něm lidé ve věku nad 65 let s omezenou soběstačností, kteří potřebují pravidelnou pomoc odborného personálu, bez nížby bylo ohroženo jejich zdraví nebo dokonce život.

Současný domov pro seniory vznikl propojením, postupnými přestavbami a modernizací komplexu budov, z nichž nejstarší je z roku 1512. Druhou nejstarší je budova Mariánské nemocnice, kterou dala v roce 1894 postavit pro místní občany a své zaměstnance hraběnka Marie Kinská z vděčnosti za své uzdravení. Všechny tři vzájemně propojené objekty jsou obklopeny velkou zahradou, která odděluje ubytovací prostory od veřejných komunikací. Zahrada je dostupná ze všech pater jednotlivých budov, takže sem mohou vyjet i obyvatelé na invalidních vozících. Areál domova se nachází ve velmi atraktivním prostředí na rozhraní městské zástavby a náměstí, a také parku Bažantnice.

Kapacita domova je 164 lůžek, 58 pokojů je dvoulůžkových, 48 jednolůžkových. Všechny jsou bezbariérové, stejně jako společenské prostory a zimní zahrada. Ve všech budovách jsou výtahy, takže se obyvatelé domova mohou volně přemisťovat, aniž by potřebovali pomoc další osoby, přijímat návštěvy, případně vycházet do města. Na pokojích jsou umyvadla s teplou a studenou vodou, kromě polohovatelných postelí je tady také základní vybavení, jako skříně, poličky, noční stolky, židle a stoly. Nad každou postelí je lampička a v pokojích jsou přípojky na televizní anténu.

Pracovníci domova se snaží, aby byli senioři co nejvíce soběstační a cítili se jako doma. Mohou na pokojích po domluvě používat vlastní elektrospotřebiče, uvařit si kávu v rychlovarné konvici, uskladnit potraviny v ledničce, sledovat televizi, sušit si vlasy fénem nebo se holit elektrickým holícím strojkem. Mohu si pokoje také dovybavit svými osobními věcmi, při malování si vybrat barvu stěn.