I vaši čtyřnozí kamarádi potřebují cestovní pas

I vaši čtyřnozí kamarádi potřebují cestovní pas

Vybíráte kam se v létě vydáte na dovolenou, ale nechcete letos svého čtyřnohého kamaráda nechat doma? Pak jakmile vyberete vhodné ubytování, kam si s sebou svého mazlíčka můžete vzít, čeká vás ještě další zařizování. Stejně jako lidé, tak i zvířata potřebují pas, pro to, aby mohly cestovat po zemích evropské unie. Cestovat se zvířaty můžete jen pokud jsou pro zájmový chov a nejedete je do zahraničí prodat někomu jinému. Když svého miláčka chcete vzít s vámi na dovolenou, nevyhnete se návštěvě veterinárního lékaře. U schválených soukromých lékařů je možné zvířeti nechat vystavit zvířecí pas a nechat ho očipovat. Čip je dnes už pro cestování zvířat nezbytností a bez něj se nikam nedostanete. V pasu musí být uvedeno, že byl pes očkován proti vzteklině.

Ovšem do některých zemí, kam se řadí Velká Británie, Malta, Irsko a Švédsko toto nestačí. K těmto třem základním podmínkám, kterými je pas, čip a očkování na vzteklinu musí veterinární lékař odebrat krev a poslat ji do schválené laboratoře na sérologické vyšetření na vzteklinu. Dále den až dva před vstupem do země zvíře ošetřit proti echinokokóze a v pasu musí být uvedena hodina a datum ošetření, stejně tak i s ošetřením proti klíšťatům. S koťaty a štěňaty mladšími tří měsíců není možné cestovat vůbec, pouze pokud stát udělí speciální výjimku.

Pro cestování se zvířaty do podnebných pásů, na které nejsou zvyklí se doporučuje před cestou ještě navštívit veterinární ordinaci a ujistit se, že jsou na tom zdravotně dobře, aby cestu zvládly. V horkém podnebí na ně čeká mnoho nástrah, na které nejsou zvyklí a proto je dobré vybavit se dostatkem léků a antiparazitních přípravků. Pokud se vám po návratu cokoliv na chování vašeho kamaráda nepozdává a přijde vám nemocný, neotálejte s návštěvou veterináře. Tak už jen sbalit oblíbenou hračku, pelíšek a dost granulí a můžete vyrazit.