Můžeme chytit nemoc od svého čtyřnohého mazlíčka nebo ho něčím sami nakazit?

Můžeme chytit nemoc od svého čtyřnohého mazlíčka nebo ho něčím sami nakazit?

Není nad to po náročném dni v práci přijít domů a přitulit se ke svému čtyřnohému mazlíčkovi. Jeho radostné skákání a vítání nás doma nám vždy zvedne náladu. Psi i kočky i další domácí zvířata nám do života přinášejí radost i lásku, a proto bychom našim němým tvářím měli věnovat veškerou možnou péči. Stejně jako my mohou i naši mazlíci onemocnět a co hůř, vykytují se i nemoci, které si můžeme předávat navzájem. Onemocnění, která jsou společná pro lidi i zvířata se označují zoonózy a existuje jich zhruba 150.

Mezi zoonózy patří bakteriální, virové, parazitní i plísňové infekce. Nemusíte se hned děsit a už nikdy se nechtít svého mazlíčka ani dotknout, stačí dodržovat základní hygienické zásady. Například si od pejska nikdy nenechejte olizovat obličej, a když vás poškrábe kočka, hned si to vydesinfikujte. Mimo to i po mazlení s mazlíčkem umyjte ruce, před jídlem také a nenechte zvíře olizovat nádobí ze kterého jíte. Mimo to je pro vás i pro vašeho mazlíčka důležitá prevence. Nezapomínejte na pravidelné odčervení, mělo by se provádět každé tři měsíce. Také rozhodně nezapomínejte na preventivní prohlídky u veterináře, včetně potřebného očkování.

Veterina Stříbroveterina Bor u Tachova poskytují služby domácím i hospodářským zvířatům. Ordinace je moderně vybavena veškerými potřebnými přístroji, a i sami lékaři si uvědomují, že stejně jako u lidí je i pro zdraví zvířat nezanedbatelná prevence. Lékař také neváhá poradit se správnou výživou zvířat nebo rád poskytne typy a rady, jak o jejich zdraví pečovat. Pokud se vám tedy u vašich čtyřnohých kamarádů cokoliv nezdá a máte pochybnosti o jejich zdravotním stavu, neváháte některou z ordinací navštívit. Zvláště teď v zimě může od vás váš pejsek chytit nachlazení, chřipku i angínu.