Očkování proti chřipce – ano či ne?

Očkování proti chřipce – ano či ne?

Chřipka už alespoň jednou v životě potrápila snad každého z nás. Tato nepříjemná nemoc sice nepatří mezi závažná onemocnění, zato nám dokáže život pořádně znepříjemnit a na několik dní nás vyřadit z provozu. Jakmile končí léto a začíná se ochlazovat, startuje chřipková sezóna. Ta se nevyhne žádné věkové kategorii – mohou ji onemocnět děti, dospělí i senioři.

Proti chřipce se můžeme samozřejmě bránit. V době „krizového období“ bychom se měli teple oblékat, dostatečně spát a mít pravidelný přísun vitamínů. Bohužel ani tohle však někdy nestačí. V posledních letech tak přinesla velký boom nová možnost, nechat se proti chřipce naočkovat.

Na očkování panují obecně velmi rozporuplné názory, a to nejen mezi odborníky. Jsou lidé, kteří by se nejraději nechali naočkovat i proti rýmě a na druhé straně je skupina lidí, kteří očkování neuznávají vůbec. Očkování proti nemoci, kterou většina lidí vnímá jako absolutně neškodnou a kvůli které často ani nenavštěvují svého obvodního lékaře, tak rozpoutalo ve společnosti bouřlivé diskuze.

Přestože v zahraničí je očkování proti chřipce poměrně běžná věc, u nás se mu lidé hodně brání. Proč se očkovat proti nemoci, kterou stačí vyležet během tří dnů při popíjení horkých čajů. To si aspoň myslí zdraví dospělí lidé. Ne u každého je však průběh nemoci stejný. Lékaři proto očkování doporučují především u dětí od šesti měsíců do dvou let, u seniorů starších 60 – 65 let a u lidí trpící chronickými onemocněními, u kterých může jakákoliv jiná nemoc výrazně zhoršit jejich zdravotní stav. Očkování se také doporučuje lidem s oslabenou imunitou. Očkování proti chřipce je možné i pro těhotné ženy. Nemělo by se však provádět dříve než ve druhém nebo třetím trimestru.

Očkování proti chřipce se provádí těsně před vypuknutím chřipkové sezony a v jejím průběhu, tedy od září do listopadu. Očkování nás před chřipkovým onemocněním ochrání zhruba na 6 měsíců. Je tedy třeba očkování opakovat každý rok. Pokud si o vhodnosti očkování pro nás nejsme jistí, rozhodně nic nepokazíme, pokud se poradíme se svým praktickým případně závodním lékařem. Pokud zrovna hledáme praktického lékaře, můžeme zkusit, pokud jsme z okolí, ordinaci praktického lékaře v Hustopečích.