Na kolo s pořádnou výbavou

Na kolo s pořádnou výbavou

Cyklistika se stala velmi populárním sportem, na kole jezdí celé rodiny, a to i na dlouhé výlety. Někteří pohybu na kole přivykli do té míry, že na něm jezdí skoro pořád. Do práce, na dovolenou nebo jen tak, na vyjížďku. Díky tomuto obrovskému zájmu prošla jízdní kola velkou proměnou. Kola si můžete koupit na každou příležitost a do jakéhokoliv prostředí.

Na kola usedají už malé děti. Zpočátku dostanou jen taková jednoduchá odrážedla, na kterých se naučí udržet rovnováhu. Potom poporostou a už mají pedály, na které mohou položit svoje malá chodidla a vyzkoušet si, jaké to je, když se do nich pořádně opřou. Než úplně dorostou, rodiče jim ještě několik jízdních kol koupí, vždy takové, aby odpovídalo dětské výšce a fyzické síle. Kolo dostane také maminka, aby mohla svou ratolest a partnera doprovázet na cestách za dobrodružstvím. Některé ženy berou jízdní kolo jenom jako nutné zlo, jiné kouzlu cyklistiky propadnou stejně jako jejich protějšky a podnikají dlouhé a namáhavé cesty. A proto potřebují kolo s množstvím převodů, aby se na něm bez nadměrné námahy daly vyšlápnout ty největší kopce, aby dobře brzdilo, sedělo i na náročném povrchu. S moderními koly se totiž dá jezdit nejen na silnicích, ale i ve složitějším terénu, dokonce horském. Běžní uživatelé a sportovní amatéři si vystačí s koly trekingovými. Mají výborné jízdní vlastnosti, nejsou příliš těžké a splňují všechny požadavky na cykloturistiku.

Aby jízda na kole tolik nebolela, je třeba si opatřit i různé cyklistické potřeby. Kvalitní odpružená sedadla, odpružené vidlice, vynikající brzdy, spolehlivé pedály a dobré pláště. Rychlou manipulaci, například při ukládání auta do zavazadlového prostoru auta, usnadní rychloupínáky. Samozřejmostí jsou cyklistické přílby. Dětem je nosit dokonce ukládá silniční zákon. Ale i dospělí by na ně měli pamatovat, v případě pádu je přilba může zachránit před vážným zraněním nebo jim dokonce ůže zachránit život. Přilba musí na hlavě dobře sedět, aby ji její majitel rád nosil a ani po delší době ji nevnímal jako přítěž. Příjemný zážitek z jízdy na kole dodá i vhodné cyklistické oblečení. Je vysoce funkční, odvádí pot, dává volnost pohybu a přitom udržuje dobrou termoregulaci těla.