Zima, čas na hokej

Zima, čas na hokej

Venku už mrzne a sněží a mnoho dětí ale i dospělých se už nemůže dočkat, až nazují brusle a vyrazí na led. Muži zatímco učí bruslit své nejmenší s nostalgií vzpomínají, jak oni jako malí vzali brusle a hokejky a hráli na zamrzlém rybníce, a možná i sní, že jejich malý je novou nadějí českého hokeje. Hokej je u nás nejsledovanější sport, i úplní hokejoví ignoranti ví, kdo je Jágr nebo Hašek a vždy v zimě běží hokej v televizi skoro v každém domě.

Lední hokej je relativně novým sportem, vznikl během devatenáctého století v Kanadě, odkud se postupně šířil do ostatních zemí. Jako úplně první hokejový puk údajně posloužilo zmrzlé kravské lejno a jako hokejky pastýřské hole, odkud nejspíš pochází i označení “hoquet”. Proto ani není divu, že Kanada má nejvíce hokejových hráčů a je to pro ni národním sportem, kde fanoušky jsou opravdu všichni.

V České republice vznikl Český svaz Hockeyový už v roce 1908. Nejdříve se hrálo v jedenácti hráčích, s kulatým míčem a holemi podobným násadám od deštníku. Tomuto stylu hokeje se říkalo bandy, ale velmi brzy byl nahrazen hokejem kanadským. V současné době je pod Českým svazem ledního hokeje registrováno asi sto tisíc hráčů, nejvíce v kategorii mužů, ale i dva tisíce žen. Hřišť je u nás k dispozici 81 a klubů, pod kterými se hokejisté sdružují a trénují je také mnoho.

K jedněm z klubů, které hrají již od samého počátku hokeje v Česku se řadí i HC Slavoj Zbraslav. Klub funguje do dnes a prošlo jím již mnoho generací hokejistů i hokejistek. Klub trénuje na stadionu ZS Nikolajka na pražském Smíchově. Sdružuje pod sebou deset kategorií, a to od těch nejmenších, kteří mohou chodit do přípravky, až po dospělé. Hokej je akční sport a není těžké si ho oblíbit a zamilovat. Pro zajímavost, nejvyšší zaznamenaná rychlost puku je 191 km/h a hráči se na ledě v průměru pohybují rychlostí 30-45 km/h.