Proč být vegetariánem

Proč být vegetariánem

Spousta lidí v dnešní době přesedá na zdravý životní styl. Ať se to týče pohybu nebo jídla, jedno je jasné. Moderní společnost se o sebe začíná starat a rozmáhají se různé životní styly. Jedním z nich je velmi oblíbené vegetariánství, neboli odmítání masa. Samozřejmě se najde mnoho odpůrců tohoto hnutí. Pokud však sami zvažujete přechod na bezmasý jídelníček, bude se vám tento článek hodit při rozhodování. Najdete zde seznam věcí, které jsou na vegetariánství prospěšné a o kterých jste možná ještě neslyšeli. 

1) Naše zdraví – S tímto bodem může mnoho lidí nesouhlasit a je velmi diskutabilní. Nicméně většina vegetariánů tvrdí, že se díky novému jídelníčku cítí mnohem lépe. Mají více energie, zlepšilo se jejich zažívání, nemají problémy s udržením váhy a některým se dokonce zlepšila kvalita pleti a vlasů. 

2) Otázka peněz – Další celkem diskutabilní bod. Pravdou ale je, že z dlouhodobého hlediska člověk ušetří. Nejen, že toho sní méně, ale co si budeme povídat, maso není nejlevnější. Také může využít toho, že si spoustu potravin vypěstuje sám. Další pozitivum je, že jí opravdu sezónní potraviny, a pokud má prostor, může si spoustu věcí zavařit a uchovat na zimní měsíce. 

3) Životní prostředí – Bod, nad kterým by se měl v dnešní době zamyslet snad každý. Možná ani netušíte, jak moc je příroda zatížena naší spotřebou masa. Při pobíjení zvířat a zpracování jejich masa uniká do ovzduší velké množství skleníkových plynů, které napomáhají velkým klimatickým změnám a globálnímu oteplování. Podle různých studií je naše spotřeba masa třetí největší hrozbou pro životní prostředí a může ovlivňovat chod na naší planetě až o 51% procent. 

4) Samotná zvířata – Bohužel se v dnešní době hraje spíše na kvantitu, než na kvalitu a najít poctivého chovatele, který dopřává zvířatům správné podmínky pro chov, je obtížné. Dobytek pak vyrůstá někdy v naprosto otřesných podmínkách. Často se také zvířata kvůli nedostatku pohybu vyvíjí špatně a jsou překrmována, aby mohli jít co nejdříve na porážku. Stres a špatné podmínky se samozřejmě podepisují negativně jak na psychice zvířat, tak na kvalitě a chuti jejich masa. 

5) Omezení světového hladu – Na produkci 1 kg hovězího padne až 12 kg potravy (tráva, seno, obilí). Chov zvířat není žádnou levnou záležitostí. Na světě trpí momentálně hlady kolem 1 miliardy lidí. Pokud by se znásobil počet snězeného masa v České republice s tím, kolik kg potravy pro zvířata muselo padnout, zjistili bychom, že spousta obilovin by se dala využít i na lepší věc. Větší konzumace masa také způsobila rozšiřování zemědělské půdy, a tím ničení deštných pralesů a lesních porostů, které hrají velmi důležitou roli při vytváření kyslíku v naší atmosféře. 

 Je na každém člověku, jak se rozhodne. A stejně jako je zde vypsáno pět bodů pro vegetariánství, našlo by se další 5 bodů proti. Někdy je ale zajímavé zamyslet se nad tím, jak se dá naší planetě, i nám samotným, pomoci.